INSTALLATION

3D VIRTUAL TOUR

TEXT

Maharetli Şeyler sergisi, dünyayla aramızdaki görsel ilişkileri, nesneleri kullanarak okumayı deneyen nesne(şey) odaklı bir çalışma. Maharetli Şeyler sergisi, metinleri ve farklı disiplinlerde ürettikleri işleriyle davet edilen Umut Altıntaş, Mehtap Baydu, Ezgi Bakçay, Emre Gönlügür, Gökhan Mura, Gülşah Mursaloğlu, Metehan Özcan, Sevim Sancaktar, Gülsün Karamustafa, Zeynep Kayan, Damla Sari ve Meliha Sözeri’nin çalışmalarının katkılarıyla oluşuyor.

Sanat yapıtı olarak nesne, gündelik hayatın parçası olarak nesne, gözün görmezden geldiği ‘şey’… Kutu, ayna, sandalye, tekne küreği, diş macunu, metruk bir binada kalmış bir dolap, c vitamini tabletleri, silika jel, yumurta kabukları, ev eşyaları, kumbara, baston, kapıcı dairesi çağrı panosu, tel, kâğıt gibi malzeme ve nesneler nasıl anlam taşıyıcılarına dönüşebilirler?Kimin zamanında var olabilir, bizlere nasıl ulaşırlar?

Nesnelerden anlama doğru giden süreci araştırırken sergiye katkı veren sanatçı ve akademisyenlerin kaynağın ve sonucun bazen yerini değiştirmesine olanak veren yaklaşımları, çalışmaların formunun sergileme mekânıyla iç içe geçerek kendi kendini tercüme etme derdinin peşinden gidiyorlar. Belirli bir tarih yazımının parçası olarak ele alınmamış, etrafımızda belki sıkça gördüğümüz ya da gündelik olarak kullandığımız ama üzerine pek düşünmediğimiz, sıradan şeyleri düşünmeye davet ediyorlar.

Maharetli Şeyler sergisine bir de kitap eşlik ediyor. Okumalar bağlamında yer alan sanatçı eserleri ve arşivsel malzemelerin kitaptaki varlıkları sergi mekânında dönüşüyor. Sergi mekânı, metinlerle iç içe geçmiş kavramsal dünyası ile izleyiciye kendi imgelerini bulmaya davet eden bir deneyim alanı sunuyor.

BOOK

Publisher: Millî Reasürans T.A.Ş.
1st edition, 1000 copies
ISBN 978-605-2391-19-8
Exhibition Coordination: Millî Reasürans Sanat Galerisi
Curator: Sevim Sancaktar
Text: Ezgi Bakçay, Emre Gönlügür, Gökhan Mura, Gülşah Mursaloğlu, Metehan Özcan
Contrubuting Artist: Umut Altıntaş, Mehtap Baydu, Gülsün Karamustafa, Zeynep Kayan, Gökhan Mura, Gülşah Mursaloğlu, Metehan Özcan, Sevim Sancaktar, Damla Sari, Meliha Sözeri
Graphic Design: Deniz Irsıdar Uludağ
Translation: Ezgi Ceren Kayırıcı
Photography: Studio Majo / Engin Gerçek (exhibition photography), Örsan Karakuş (exhibition photography page 2-10-11-13(below)-14-25-85-92-94), Necati Öz (page 77(below)-78-79-80
Color Separation and Printing: Ofset Yapımevi

WARNING

All the artistic works and content on this website belonging to Milli Reasürans Art Gallery cannot be copied, moved, published or used partially or completely without reference. By initiating the legal actions, the legal and criminal sanctions arising from the Law on Intellectual and Artistic Works numbered 5846 and the Turkish Penal Code numbered 5237 shall be imposed on those who violate this matter.

INTERVIEWS

ART TV

PRESS